Birlikte Yeşil Enerjiye projesi kapsamında yaklaşık 1,5 aydır devam eden toplantıların dördüncüsü Küçükkuyu’da gerçekleşti. Projenin hedeflerinden biri olan ve Çanakkale-Ayvalık bölgesindeki iklim konusunda mücadele eden platformların ortak bir ağ oluşturmasını amaçlayan “İklim için STK Ağı” kapsamındaki toplantı projeyi hazırlayan Kazdağı Kültürel ve Doğal Varlıkları Koruma Derneği’nin Küçükkuyu’daki binasında yapıldı.
Eski bir zeytinyağı fabrikası olan ve bir süredir derneğin faaliyetlerinin yürütüldüğü dernek binasına, yine Birlikte Yeşil Enerjiye projesi kapsamında 3kW’lık güneş paneli sistemi geçtiğimiz hafta içinde kurulmuştu.
Toplantıya Ayvalık, Edremit, Altınoluk, Bozcaada, Gökçeada, Nusratlı, Çanakkele ve yakın bölgelerden 70’e yakın çevre platfomu temsilcisi katıldı. Bu hafta sonu yapılan dördüncü toplantıda “İklim Değişikliği ile Mücadele ve Kadınların Rolü” konusu Menekşe Kızıldere moderatörlüğünde interaktif biçimde gerçekleşti. Zaman zaman kadın-erkek eşitliği, pozitif ayrımcılık ve adalet konularının da konuşulduğu toplantı iki bölümden oluştu. İlk bölümde Kızıldere’nin sunumu, ikinci bölümde ise katılımcıların görüşlerine yer verildi.

Heinrich Böll Stiftung Derneği’nde proje koordinatörü olarak çalışan Menekşe Kızıldere, “İnsanlarla yüz yüze görüşmenin masa başında hazırlanan raporlardan çok daha önemli olduğuna inanıyorum. Burada olmaktan çok mutluyum” diyerek sunumuna başladı.
Kızıldere, ‘Adalet ve Kadın Mücadelesi’ başlığı altında “Söyleyeceklerini en net söyleyen kitle kadınlardır ve kadın mücadelesi çok önemlidir. Hindistan’da yapılan ağaca sarılma eylemini kadınlar yapmıştır. Otobüste bir hak ihlali olduğunda ilk sesini çıkartan, itiraz eden de genellikle kadınlardır” dedi.
“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ GERİ DÖNÜLEMEZ NOKTAYA ULAŞTI”
İklim değişikliği konusunda bazı verileri katılımcılarla paylaşan Menekşe Kızıldere, ne yazık ki iklim değişikliğinin artık geri dönülemez oranlara ulaştığını ve bu durumun artık insani faaliyetleri etkileyeceğini belirtti.
Rio, Kyoto ve Paris antlaşmalarındaki yaptırımları, halklara neler getirip neler götüreceğini, ülkelerin bu protokol ve antlaşmalara bakış açılarına da değinen Kızıldere, “Türkiye Kyoto Protokolü’nü yıllarca imzalamadı. Ancak antlaşmanın sona ermesine iki ay kala imzaladı. Paris Antlaşması’nı ise Rusya ile birlikte imzalamayan iki ülkeden biri Türkiye” dedi.
“GEZEGENİ KADINLAR KURTARACAK”
Menekşe Kızıldere, “Kadınlar konusunda pozitif ayrımcılığa gidilmeli. Savaşları kadınlar bitirecek diye bir slogan var. Buna bir ekleme yapmak istiyorum: Bence gezegeni de kadınlar kurtaracak. İklim değişikliğinin kısa sürede engellenmesi mümkün değil, bunu durduramayacağız. Bunun etkileriyle yüzleşeceğiz. Bundan sonra sadece adaleti sağlayabiliriz. Adalet için de eşitlik gerekli. Hem kuşak içinde, hem de kuşaklar arasında adaleti sağlamak için eşitlik olmalı. Kadın da zaten adalet dağıtıcısıdır. İklim mücadelesinde de adaleti kadınlar sağlayacaktır” diyerek sunumunu bitirdi.

Verilen arada Nusratlı köyünde yaşayan kadınların ürettiği ürünlerle hazırlanan yöresel lezzetler misafirlere sunuldu. Yine molada tüm dünyada kutlanan Break Free eylemi için tüm topluluk “İklim İçin Harekete Geç” sloganı attılar.
Buluşmanın ikinci yarısında ise katılımcılar söz alarak kadınların mücadelesinden örnekler sundular, kadın-erkek hak eşitliği kavramlarını irdelediler ve kadının mücadeledeki rolü konusunda fikirlerini paylaştılar.
Projenin son toplantısı 8-9 Nisan tarihlerinde yine Küçükkuyu’da yapılacak. Projede bundan sonra atılacak adımların, planlama ve strateji önerilerinin konuşulacağı toplantı sonrasında ise Mayıs ayı içerisinde bir çalıştay yapılması planlanıyor.